OKNA

Špaletová okna

Špaletová okna jsou jedny z nejstarších používaných oken. K jejich výrobě se používá výhradně dřevo a jsou charakteristická tím, že obsahu vnitřní a venkovní křídla mezi nimiž se nachází prostor, který se nazývá špaleta. Špaletová okna lze vyrobit ve spoustě provedeních ať už díky směru otevíraní křídel, jejich rozdělení či jejich zasklení.
 
Dnes se tyto okna vyrábí tak, že venkovní a vnitřní rám oken jsou spojena dřevěnou špaletou a montují se již jako celek. Těmto oknům se říká kastlová okna.
 
V minulosti tato okna obsahovaly jednoduché zasklení v kombinaci se zděnou špaletou a díky tepelným únikům je začali vytlačovat okna zdvojená později eurookna a plastová okna s dvojím či trojím zasklením.
V současnosti se díky a dosazením izolačních dvojskel (Uw=1,1 a vyšší) v kombinaci s těsněním a jednotným tvarem opět tato okna vrací k oblibě, protože dosahují stejných nebo i lepších výsledků než eurookna.
 
Uplatnění tato okna nachází na chalupách, chatách nebo v památkově chráněných objektech kde je památkových úřadem kladen důraz na původní charakter.
 
Rozdělení a navržení tvaru provádíme individuálně dle požadavků majitele. Případně dokážeme vyrobit přesné repliky. Součástí spolupráce je i případně vypracováni výrobních výkresů a návrhu.